loading...

V roce 2016 bude zřejmě v ČR zavedena elektronická evidence tržeb. Budete potřebovat registrační pokladny?

Ke konci roku 2016 bude v ČR nejspíše zavedena elektronická evidence tržeb. Do této evidence se má přes internet zanášet každá tržba podnikatele v okamžiku zaplacení. Podnikatel pak dostane v reálném čase unikátní kód, který uvede na účtenku. Přitom by měli mít podnikatelé povinnost evidovat kromě hotovostních toků také převody jiných prostředků, které lze ve své podstatě považovat za peníze, jako jsou slevové kupony, vouchery, žetony atd.

Elektronická evidence tržeb má být zaváděna postupně

Zákon o elektronické evidenci tržeb počítá s jejím postupným spuštěním ve dvou až třech vlnách. Vláda v současnosti zamýšlí, že by první na řadu přišli provozovatelé ubytovacích a stravovacích zařízení. Kdy se tak stane, však zatím nelze říct, jelikož zákon stále nebyl schválen. Jako reálný termín se v tuto chvíli jeví podzim 2016. Na jaře 2017 by pak mohla přijít řada na obchodníky včetně e-shopů. Ostatní subjekty se do systému EET zapojí později. Nutno podotknout, že se jedná o předběžné termíny.

Co všechno se bude evidovat?

V rámci elektronické evidence tržeb se budou zaznamenávat platby v hotovosti a také platby prostřednictvím alternativních platidel (žetonů, slevových kuponů, šeků, směnek, stravenek apod.). Dále sem spadají platby kartou či jiným elektronickým prostředkem. EET se pak dotkne i těch podnikatelů, kteří nabízejí zásilkový prodej a zároveň přijímají zákonem definované formy tržeb – zejména tedy hotovost či platební karty.

Budou potřeba nové pokladní systémy

Zavedení elektronické evidence tržeb bude pro řadu podnikatelů znamenat nutnost zakoupit vhodný pokladní systémTěchto systémů existuje celá řada. Jiné se využívají tehdy, podnikáte-li v pohostinství či hoteliérství. Jiný pak potřebujete v případě, že provozujete obchod.
Pokud si nejste jistí, kterou registrační pokladnu či software zvolit právě pro vaše podnikání anebo pokud máte jakoukoliv jinou otázku, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme.